Suppula Janina
Suunnitteluinsinööri
Tekninen toimiala
Käännös tehty koneellisesti käyttäen Google Translatea
Katusuunnitelmaehdotus Ilveskadun siirrosta ja Lasitehtaantien muutoksesta on nähtävillä.
Katusuunnitelman muutoksen tavoitteena on siirtää katu kaavamuutoksessa osoitettuun paikkaan. Samalla parannetaan jalankulun ja pyöräilyn olosuhteita sekä valaistusta.
Ilveskatu 2, Sako asemakaavamuutos sai lainvoiman 6.5.2024. Uusi asemakaava yhdistää Ilveskadun itä- ja länsipuolella sijaitsevat Sako Oy:n omistuksessa olevat kiinteistöt yhtenäiseksi yrityksen toimintaa palvelevaksi alueeksi ja mahdollistaa nykyisen tehdashallin laajentaminen Ilveskadun suuntaan. Kiinteistön yhdistämisen myötä Ilveskatu siirretään alueen länsireunaan.
Katusuunnitelmamuutos koskee osuutta Ilveskadusta, Lasitehtaantiestä ja Salkokadusta. Suunnitelmaan voi tutustua Riihimäen kaupungin internetsivuilla osoitteessa: https://www.riihimaki.fi/asu-ja-rakenna/kaupungin-rakentaminen/kadut/nahtavilla-olevat-suunnitelmat/
Kuulutus verkkosivulla 11.3.2025 asti LINKKI.
Suunnitteluinsinööri
Tekninen toimiala
Kategorioiden arkisto: Tiedotteet
Aihealueet: Asu ja rakenna ,
Avainsanat: Kadut ,
Kaikki artikkelit: Ajankohtaista